Realizacja projektu strony internetowej "Wiedeń w Krakowie"

Projekty

Projekt jest uaktualnieniem starej wersji witryny poprzez stworzenie na nowo oraz dostosowanie do nowoczesnych rozwiązań tworzenia stron internetowych a przy tym zgodnych ze standardami sieci Web oraz dostępności. Unowocześnienie dotyczy kwestii wizualnej, funkcjonalnej oraz programistycznej.

Założenia

Witryna internetowa "Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu" została stworzona, aby przekazywać informacje dotycząc obu miast i szeroko rozumianej, ówczesnej Galicji. Strona obsługuje także cykliczny konkurs „Wiedeń w Krakowie, Kraków we Wiedniu”. Każdej edycji konkursu przyświeca inne motto, a co za tym idzie, inne zadanie konkursowe do wykonania.

Obok obsługi konkursu celem witryny jest poszerzanie wiedzy o wspólnej przeszłości historycznej i kulturowej oraz o teraźniejszych stosunkach Wiednia i Krakowa poprzez agregację informacji tworzonych przez redaktorów strony, sympatyków, laureatów oraz studentów uczelni UEK. Strona ma zadanie informacyjne i edukacyjne. Może też stanowić źródło inspiracji dla osób interesujących się kulturą i sztuką lub planujących wizytę we Wiedniu. Uczestnicy konkursu szukają na stronie informacji o konkursie (regulaminu, zasad uczestnictwa, ważnych terminów itd.). Na stronie znajdują się informacje o organizatorach, partnerach, patronach honorowych, kapitule konkursowej, sympatykach oraz dane kontaktowe. Uczestnicy konkursu chętnie oglądają relacje z edycji, w której brali udział, by odnaleźć na zdjęciu siebie lub swoją pracę konkursową. Witryna promuje także język niemiecki. Dlatego na stronie pojawiają się tytuły folderów i hasła w języku niemieckim. Część wpisów jest dostępna w obu wersjach językowych.

Na stronę dodawane są rozmaite treści podzielone na kategorie. Jedną z nich są Studentenbeiträge prezentujące prace studentów UEK wykonane w języku niemieckim, tematycznie nawiązujące do motta projektu. Dlatego zamieszczono tu m.in. prezentacje pt. „Rund um Krakau” czy „Mein Lieblingslokal in Krakau”. Witryna publikuje też informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych związanych z Wiedniem i Krakowem, a także z laureatami oraz współtwórcami konkursu.

Osoby redagujące stronę wyraziły życzenie, by w nowej wersji witryny utrzymać kolorystykę sepii i stylizację retro. Zażyczono sobie również, by na stronie głównej pojawiła się sekcja z pociągiem symbolizującą ekspres wiedeńsko-krakowski, który niegdyś kursował pomiędzy tymi miastami.

Przygotowanie witryny WWW

Stara wersja wykorzystywała system zarządzania treścią Joomla i nie była w pełni responsywna. Mówiąc w skrócie — witryna już trąciła myszką. Zawierała ponad 80 podstron, które należało zgrabnie przetransportować. W ramach projektu odpowiedzialny byłem za przygotowanie nowej wersji witryny "Wiedeń w Krakowie…". Wymieniłem system zarządzania treścią Joomla na rzecz świetnego generatora stron statycznych Jekyll. Skończyło się utrzymywanie bazy danych, konieczność aktualizacji oprogramowania oraz jego ograniczeń architektonicznych. Dzięki temu zwiększone zostały: bezpieczeństwo, szybkość działania oraz elastyczność pod kątem rozbudowy o nowe funkcjonalności, a przy tym zredukowana złożoność witryny.

Pod względem technicznym Jekyll bierze katalog źródłowy plików oraz szablonów i wykorzystuje je jako dane wejściowe do stworzenia kompletnej witryny internetowej. Wygenerowane witryny można hostować na praktycznie każdym serwerze, gdyż działają bez potrzeby korzystania ze środowisk uruchomieniowych na serwerze. Przy tworzeniu prostych witryn internetowych, których treść nie zmienia się dość często, doskonale się to sprawdza.

Prezentacja realizacji strony internetowej "Wiedeń w Krakowie".

Szata graficzna strony internetowej została zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami i wytycznymi organizatorów i zakodowana na nowo na w pełni autorskim, nie opartym o żaden gotowy schemat. Pod względem wizualnym zmieniło się prawie wszystko i choć szablon jest bardziej rozbudowany, to i tak lżejszy oraz czytelniejszy. Kod witryny został przygotowany zgodnie z najlepszymi praktykami programistycznymi. Jako, że uwielbiam grafikę wektorową, kilka grafik znajdujących się na stronie zostało przygotowane w tej formie.

Dokument listu referencyjnego.
Referencje od organizatorek projektu „Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu” Marty Głębeckiej i Magdaleny Wisieckiej.

Podczas realizacji miałem wielką przyjemność współpracować z Panią Magdaleną Wisiecką — inicjatorką i koordynatorką konkursu "Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu" oraz osobą zajmującą się aktywnością witryny.

obejrzyj witrynę "Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu"


Jeżeli Ty, czytający teraz te słowa potrzebujesz wdrożyć nieszablonowy projekt, zapraszam do współpracy w tworzeniu witryny internetowej tudzież innych rozwiązań programistycznych.

Pozdrawiam serdecznie