Realizacja projektu strony internetowej dla parafii w Okocimiu

Projekty

Współpraca trwała trochę czasu, ale wierzę, że udało się wypracować wzorowe rozwiązanie. Witryna prezentuje podstawowe informacje o parafii w Okocimiu. Stanowi również katalog ogłoszeń parafialnych, intencji Mszy świętych oraz wydarzeń z życia parafii. Głównym impulsem do współpracy była chęć posiadania witryny przystosowanej do urządzeń mobilnych. Celem realizacji było ułatwienie dostępu do tych informacji oraz zaprezentowanie ich w przystępny sposób. Poprzednia wersja tego nie miała. Nowy szablon został stworzony od zera na podstawie dostarczonych inspiracji i prezentuje się jak na poniższej ilustracji.

Prezentacja realizacji strony internetowej dla parafii w Okocimiu.

Witryna zachowuje się jak aplikacja na urządzenia mobilne (można ją zainstalować). Strona główna dostępna jest także, w minimalnym stopniu (informacje podstawowe i kontaktowe), nawet przy braku dostępu do internetu. Chodzą słuchy, że witryna dysponuje teraz czytelnym i przyjemnym dla oka szablonem. Klarowność oraz przejrzystość szablonu umożliwiają szybkie dotarcie do oczekiwanych informacji.

W kwestii wdrożenia dobór nazwy domeny oraz wybór serwera spoczął w mojej gestii. Przy tworzeniu witryny zostały wykorzystane technologie/techniki: HTML, SCSS, PHP, Twig, SQLite, JavaScript, HTTP Router. Szczególną uwagę pokładałem na aspektach takich jak: przejrzystość, dostępność oraz optymalizacja. Z pobieżnych obserwacji wynika, że większość odwiedzających korzysta ze strony za pomocą urządzeń przenośnych. Szablon witryny jest responsywny, zgodny z aktualnymi standardami i dobrymi praktykami tworzenia stron internetowych, przechodzi walidację dotyczącą poprawności kodu HTML, dostępności oraz osiąga zadowalający wynik w audycie Lighthouse od Google (zob. poniższą ilustrację). Co mogę dodać — wiem co robię :)

Wynik audytu Lighthouse (sierpień 2020).
Szczegóły audytu

Wykonana witryna posiada również wygodny i prosty w obsłudze panel administracyjny, umożliwiający dodawanie podstron określonych typów oraz modyfikację niektórych elementów na stronie. Początkowo redakcja aktualności odbywała się w edytorze wykorzystującym składnię Markdown[1]. System ten nie przyjął się dostatecznie, toteż uznałem, że w tym przypadku wymiana na prosty edytor typu WYSIWYG[2] będzie bardziej zasadna.

Dokument listu referencyjnego.

Jak w każdym realizowanym przeze mnie projekcie, ponieważ przywiązuję sporą wagę do jakości, końcowy efekt musi być zadowalający dla obu stron. Czy się udało? Póki co nie dotarły do mnie żadne zażalenia ;). Projekt jest nadal rozwijany. Ostatnią nowością jest wprowadzanie nekrologów. Jestem także otwarty na sugestie odnośnie do witryny ze strony parafian.

obejrzyj witrynę parafialną Okocimia


Jeżeli Ty, czytający teraz te słowa potrzebujesz wdrożyć nieszablonowy projekt, zapraszam do współpracy w tworzeniu witryny internetowej oraz innych rozwiązań programistycznych.

Pozdrawiam serdecznie

Przypisy

  1. Wiodący język znaczników używany przez programistów do tworzenia treści, multiplatformowy i, moim zdaniem, warty poznania przez każdego, kto lubi tworzyć dokumenty tekstowe, nie bacząc na konieczność formatowania dokumentu.
  2. Akronim od ang. what you see is what you get