5 składowych solidnej strony internetowej

Porady

Przy tworzeniu strony internetowej należy wykonać szereg czynności. Poziom ich wykonania wpływa na jakość całej strony internetowej. W tym artykule chciałbym przybliżyć kluczowe elementy składające się na solidną stronę internetową. Na sukces i porządność strony internetowej wpływają następujące składniki.

  1. Treść
  2. Prezentacja graficzna
  3. Dostępność strony internetowej
  4. Poprawność semantyczna i SEO strony
  5. Optymalizacja

Wszystkie składowe są od siebie zależne i wpływają na siebie wzajemnie. Niektóre rozwiązania obligują działania lub dostosowania w innych. Wśród tych składowych, treść jest jednak najważniejsza.

Treść

Pierwszym elementem jest treść — jest to fundament strony internetowej. Wszystko zaczyna się od treści i to treść poprzedza projekt. Chęć przekazania treści staje się impulsem do stworzenia strony internetowej, a ciekawe i unikalne treści dają szansę uczynić stronę popularną. Tworzenie regularnych, atrakcyjnych oraz użytecznych artykułów zachęca do odwiedzin takiej strony i to niezależnie czy jest to strona informacyjna czy dostarcza nowe treści np. w formie bloga czy notatek. Z kolei w aplikacji internetowej treścią jest to, co użytkownik może stworzyć.

Do pisania treści używamy znaczników HTMLa lub innych narzędzi, które docelowo i tak transpilują zawartość do HTMLa. Odpowiednie użycie znaczników HTML mieści się w rubryce poprawność semantyczna. Treść wzbogacana jest o linki, listy, tabele, osadzanie multimediów itp. Sam obrazek treścią nie jest, należy go bezwzględnie podpisać lub/i opisać przekazując tekst alternatywny.

Prezentacja graficzna

Gdy mamy już przygotowaną treść oraz ustalone co ma się pojawić, pora zająć się planowaniem jak przedstawić i udekorować to wszystko na stronie internetowej. Projekt graficzny jest przydatny, aby w łatwy sposób zaprojektować rozmieszczenie poszczególnych elementów i sekcji strony internetowej.

Za pomocą stylów graficznych podkreśla się i uzupełnia przesłanie strony oraz najważniejsze treści. Tutaj jest miejsce na implementację ładnych karuzel, akordeonów, paralaks itp. Zachowanie dobrych praktyk oraz przewidywalnego wyglądu elementów, do których użytkownicy się przyzwyczaili, będzie z naszej strony oczekiwane.

Style należy dostosować tak, aby strona była przyjazna dla urządzeń mobilnych. Urządzeń jest cała masa, i mają do tego różne rozmiary ekranu. Większość obecnych internautów to użytkownicy urządzeń mobilnych, dlatego jest to bardzo istotne. Wszystko powinno po prostu wyglądać atrakcyjnie i zachęcająco. Dla klienta głównie ta składowa jest najważniejsza, a to błąd.

Dostępność strony internetowej

Sama chęć opracowania graficznego to za mało, należy zrobić to sensownie. Dlatego powinno się przygotować treści oraz przedstawić je graficznie tak, aby jak najwięcej użytkowników mogło z nich bez najmniejszej trudności skorzystać, nie mając przy tym żadnych trudności. Nieco szerzej o dostępności stron internetowej pisałem już wcześniej.

Co raz częściej spotyka się podejście projektowania z naciskiem na dostępność jako pierwsza (ang. Accessible First), które mówi by zająć się dostępnością na samym początku, jeszcze podczas przygotowywania treści.

Poprawność semantyczna i SEO strony

Zachowana poprawność semantyczna sprawi, że treść będzie prawidłowo prezentowana w wyszukiwarkach internetowych oraz innych aplikacjach, korzystających z naszej strony. Ma ona również znaczenie np. przy udostępnianiu strony w portalach społecznościowych, gdzie zwykle obok linku wyświetlane są także krótki opis strony oraz zdjęcie główne.

SEO to proces poprawiania jakości ruchu na stronie, tak aby wyszukiwarki mogły je zauważyć. Dlatego przy tworzeniu swoich treści trzeba wziąć pod uwagę ten czynnik, aby zadowolić wyszukiwarkę by ta odwdzięczyła się wysoką pozycją naszej strony podczas wyszukiwania. Zasadniczo przy prostych stronach wizytówkowych ważne na poziomie podstawowym jest, żeby treść po prostu była, ponieważ wtedy strony będą mogły zostać zauważone i być właściwie ocenione. Przy przebudowie istniejącej witryny należy zachować oraz obsłużyć, stosując odpowiednie przekierowania, wszystkie poprzednie adresy URL, po to aby linki wysłane w przeszłości działały nadal.

Korzystanie z metadanych oraz danych uporządkowanych ułatwia robotom internetowym zrozumienie naszej strony. Trafnie dobrany tytuł, krótki opis strony oraz wartościowe treści na naszej stronie, do których linkują inne strony w sieci, będą mieć pozytywny wpływ na widoczność w wyszukiwarce. Zawarcie właściwych słów kluczowych w tekście, oddających istotę naszej działalności jest zawsze zasadne. Trzeba mieć na uwadze to, że wytyczne obowiązujące w świecie SEO nie są jednoznaczne, a co więcej stosunkowo szybko się zmieniają.

Na stronie powinny znajdować się wyłącznie unikalne treści, a przy większych stronach internetowych nieodzowne może być zaangażowanie osoby zajmującej się redagowaniem treści. Niemniej jednak przygotowywanie treści samemu sprzyja zachowaniu autentyczności.

Optymalizacja

Optymalizacja jest ostatnią, ale nie mniej ważną, składową służącą poprawie jakości naszej strony internetowej. Strona pomimo implementacji wszelkich bajerów oraz wodotrysków koniecznie powinna po prostu szybko działać.

Rozsądnym rozwiązaniem będzie pozbycie się zbędnych oraz nic nie wnoszących treści, niepotrzebnych animacji, nieużywanego, nadmiarowego kodu oraz niemodułowych bibliotek, z których wykorzystujemy niski procent funkcjonalności, natomiast korzystać z bibliotek modułowych, których złożoność oraz funkcjonalność można dostosować do potrzeb. Korzystanie z builderów (np. Rollup.js, Gulp, Webpack) będzie tutaj przydatne. Do tego warto zadbać o minifikację elementów strony, optymalizacje zdjęć, zastosowanie prostszych grafik np. wektorowych, kompresję danych wysyłanych z serwera oraz wykorzystywanie pamięci podręcznej (ang. cache) przeglądarki do szybszego serwowania określonych elementów strony internetowej.

Nie bez znaczenia są także parametry serwera, na którym znajdzie się nasza strona, a także jego możliwości. Oraz dodatkowe funkcje dla domeny.

Pomimo powyższych istotną kwestią jest również to, żeby programista zaprogramował projekt strony internetowej tak, aby kluczowe elementy wygodnie się poprawiało, ulepszało oraz rozbudowywało w przyszłości.

Podsumowanie

Przy tworzeniu strony internetowej trzeba odpowiednio lawirować między omawianymi składnikami, nie zaniedbując lub wręcz nie pomijając żadnego z nich oraz nie skupiać się przestanie na jednym. Dopiero zachowanie na wysokim poziomie wszystkich składowych da nam najlepszy efekt — porządną, wydajną i solidną stronę internetową. A takich wbrew pozorom nie jest wiele.

Prosta ilustracja, gdzie ja siedząc przy biurku, zastanawiam się ile mam jeszcze do wykonania.