Własne miejsce w sieci

Porady

Jeśli prowadzą Państwo biznes, obecność w internecie wydaje się obowiązkowa. Do zaprezentowania swojej oferty kluczowa może być choćby prosta strona internetowa, na której opisane będą świadczone przez Państwa usługi, ofertowane produkty lub inne formy działalności Państwa przedsiębiorstwa.

Osobista strona (ang. personal site) dla podtrzymywania więzi społecznych, rozrywki czy hobby, na której można dzielić się swoimi przemyśleniami, wartościami czy też wykorzystywać jako "uzupełniający mózg", jest również warta świeczki. Zanim stwierdzisz, że te treści nie są warte zachowania czy dzielenia się z innymi, wystarczy sobie uświadomić, że jeżeli co najmniej jedna osoba widzi w nich wartość, warto to czynić. Jesteś jedną z tych osób, więc jeżeli zostało to już ustalone, pora brać się do pracy. Obecność w sieci zorganizować możemy sobie na dwa sposoby.

Portale społecznościowe

Plusem wykorzystania portali społecznościowych jako miejsca na własne treści jest to, że są one z reguły: proste, darmowe oraz wygodne w użyciu. Oprócz tych oczywistych plusów dodatnich istnieją też plusy, tym razem ujemne :-). Są nimi m. in. forma prezentacji oraz trwałość i związane z tym bezpieczeństwo treści w sieci. Jako, że tożsamości cyfrowe są coraz ważniejsze, ludzie stają się również co raz bardziej świadomi, że korzystając z portali firm trzecich nie mają kontroli nad swoimi danymi.

Mimo niewątpliwej zalety jaką jest ułatwiona interakcja z odwiedzającymi, często dostęp do treści jest możliwy tylko dla użytkowników określonego portalu i wiąże się z koniecznością rejestracji w nim.

Struktura profili na portalach społecznościowych jest zwykle jednakowa. Elementów do edycji, które sprawiają, że można się wyróżnić, jest względnie mało. Nie jest najgorzej, jeżeli dany portal jest przynajmniej dostosowany do branży, w której działamy. Większość portali ma prowadzić do generowania za każdym razem nowych treści, a nie tworzenia przejrzystego katalogu tak jak strony internetowe, czy — umierające już powoli — fora. Opieranie swojego biznesu jedynie na obecności na portalu społecznościowym, nie wydaje się jednak do końca racjonalnym postąpieniem.

Strony internetowe

Ze stronami internetowymi jest inaczej, gdyż własna strona internetowa to miejsce, które jest całkowicie pod Państwa kontrolą. Każde zamieszczone informacje mogą być zaprezentowane w dowolnej formie oraz miejscu na stronie. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, no i zachowanie dobrych praktyk tworzenia stron internetowych. Dlatego ważne jest zlecenie wykonania strony profesjonalistom — solidnej firmie lub biegłemu i kompetentnemu programiście np. mi ;).

To co znajdzie się na stronie jest zależne tylko od naszego wyboru. Spokojnie można pisać tam nawet książkę. HTML doskonale umożliwia prezentację informacji na wiele sposobów. A co najważniejsze tworzone treści będą istnieć na Państwa warunkach.

Aby stworzona witryna mogła zaistnieć w sieci, potrzebne są domena oraz serwer. W obu usługach płaci się za czas użytkowania np. za rok[1], a potem przedłuża. Jeżeli pragniemy mieć ładną nazwę np. moja-nazwa.pl, koszt domeny jest nieunikniony, natomiast miejsce na serwerze może nam ktoś, np. znajomy z dobroci serca użyczyć. Jest wiele możliwości, droższych, tańszych czy nawet darmowych oraz różnorakich usług serwerowych działających na różnych zasadach. Zaawansowani użytkownicy mogą się nawet pokusić o samodzielne postawienie serwera w domu, jednak wraz ze zwiększającym się ruchem na stronie, infrastruktura domowa może okazać się nie wystarczająca.

Wyższość stron internetowych

Ilustracja zdziwionego pikaczu.
Internauta dowiedziawszy się, że jego ulubiony portal został zamknięty.

Korzystanie z portali społecznościowych wiąże się z tym, że właścicielem tworzonej treści staje się ten właśnie portal. Dodatkowo bez Państwa wiedzy, a co ważniejsze zgody, może on zmienić wygląd, dodawać tudzież odejmować funkcjonalności, zmieniać regulamin oraz inne parametry. Portal może również po prostu przestać istnieć. Takie zdarzenia występują niezwykle rzadko, ale występują, więc warto być tego świadomym. W przypadku, gdy serwer, na którym znajduje się nasza strona internetowa, przestanie odpowiadać — nie dzieje się nic strasznego, ponieważ mając wykonaną pełną kopię zapasową strony internetowej z łatwością możemy przenieść ją na inny.

Strony z portali społecznościowych są co prawda często indeksowane w przeglądarkach, jednak nie mają za wiele możliwości pozycjonowania i nie można ich dostosować według własnego widzimisię. Wyszukiwanie potrzebnych informacji często jest problematyczne, przez niekończącą się listę informacji, w której do danego elementu nie da się bezpośrednio odnieść[2]. Znalezienie potrzebnych informacji w obrębie strony internetowej jest o wiele szybsze — zwłaszcza jeśli strona została prosto, sensownie i przejrzyście zaprojektowana. Należy mieć na uwadze, że nie wszyscy korzystają z określonego portalu społecznościowego. A z samej przeglądarki — owszem.

Dlaczego wykorzystywać jedno i drugie

Bynajmniej nie twierdzę, żeby całkowicie zrezygnować z portali społecznościowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie zarówno własnej strony internetowej, która to zawsze będzie bezpieczną przystanią w zmieniającym się e-świecie, jak i uzupełniająco profilów na różnych portalach społecznościowych. Koncentracja na swojej stronie czy sklepie internetowym dostosowanym, również także stylistycznie do własnych potrzeb przy równoczesnym korzystaniu z portali społecznościowych jako dodatków i medium do kontaktów społecznych będzie krokiem w dobrym kierunku. Synergia dwóch rozwiązań przyniesie najlepsze rezultaty.

Synergia dwóch rozwiązań

Kluczem jest zbudowanie niezależnej strony internetowej tak, aby publikowanie treści na stronie udostępniało ją, automatycznie lub w razie potrzeby, również na portalach społecznościowych. Zamiast umieszczać zdjęcia w wiadomym serwisie społecznościowym a później załączać je na swoją stronę, warto zrobić odwrotnie tj. umieszczając na własnej stronie, automatycznie tworzyć kopie, bądź odnośniki również na portalach społecznościowych. Podejście to określa się skrótem POSSE (akronim od ang. Publish Own Site Syndicate Elsewhere). Nieprzypadkowo i nie bez powodu, jak zapewne Państwo zauważyli, zajmuję się również automatyzacją procesów. Dzięki temu zapewnię Państwu obecność w kilku miejscach w internecie jednocześnie, natomiast zarządzanie tym wszystkim ograniczyć może się wyłącznie do poziomu kokpitu panelu administratora strony internetowej.

Odzyskaj kontrolę nad tworzonymi treściami i publikuj je na własnych zasadach.

Przypisy

  1. Moja oferta kosztowa co do serwera i domeny przedstawiona została w sekcji o utrzymaniu strony internetowej na podstronie z ofertą.
  2. Do przejścia do poszczególnych sekcji strony powinno stosować się kotwice (ang. anchors), które to pozwalają na m.in. tak podstawowe czynności, jak np. możliwość podzielenia się linkiem kierującym do konkretnego miejsca na stronie, np. kontaktu. Kotwice wpływają na adres URL, a ten jest częścią interfejsu użytkownika.