Jaką domenę wybrać

Porady

Aby strona była widoczna w internecie potrzebna jest domena — domena wskazująca na serwer, na którym znajduje się nasza realizacja strony internetowej. Celem nazwy domeny jest to, aby internauci nie musieli pamiętać adresu IP serwera, aby znaleźć Państwa witrynę. Można powiedzieć, że domena internetowa to jest adres naszego miejsca w sieci.

Pozyskanie domeny odbywa się po przez jej zarejestrowanie i opłacanie za czas użytkowania. Tym samym stajemy się jej abonentem. Domeny się raczej zatem "dzierżawi" albo "wynajmuje" aniżeli "wykupuje" lub "posiada na własność". Ale bez obaw, domeną taką możemy w pełni dysponować np. sprzedawać, przekazywać osobom trzecim, transferować do innego rejestratora lub zmienić delegację (wskazanie na inny serwer — inną stronę). Aby domenę zachować trzeba po prostu opłacać abonament za przedłużenie (zwykle w cyklu rocznym). Domenę dzierżawimy od rejestratora (operatora) - akredytowanej, dowolnej firmy zajmującej się rejestracją domen.

Wybór nazwy domeny to kluczowa rzecz. Na co ma wpływ, zobaczą Państwo w dalszej części artykułu. Warto się wobec tego dobrze zastanowić nad odpowiednią nazwą domeny. Ale nie za długo :). Sam wybór sprowadza się do wskazania nazwy domeny, rozszerzenia domeny i wkońcu wybór operatora, który domeny z takim rozszerzeniem oferuje.

Do wyboru mamy wiele rozszerzeń. Część rozszerzenia to domena najwyższego poziomu, w skrócie TLD (akronim od ang. Top-Level Domain). Te dzielą się na funkcjonalne i krajowe (dla kraju Polski jest to .pl). Nazwa rozszerzenia oprócz treści różni się także kosztem rejestracji na pierwszy rok i odnowienia w kolejnych latach.

Rozszerzenie (końcówka) powinna zostać wybrana w oparciu o grupę docelową odwiedzających. W Polsce godnym zaufania rozszerzeniem jest oczywiście .pl, względnie .com lub .eu. A od pewnego czasu popularność zyskuje .xyz.

W przypadku, gdy wymarzona nazwa witryny będzie zajęta, zmuszeni jesteśmy wybrać jakąś inną, wolną np. z innym rozszerzeniem, bądź spróbować odkupić tę domenę od właściciela (zwykle nieopłacalne).

Warto jeszcze wiedzieć, że nazwa domeny determinuje to, jak będzie wyglądała prawa część (po znaku @) naszego potencjalnego adresu e-mail.

Istnieją uniwersalne porady, czyli:

  • Dobra nazwa domeny powinna być krótka. Łatwa do ogarnięcia wzrokiem. Im krótszy tytuł, tym łatwiej będzie go zapamiętać. Krótkie domeny uważane są też za bardziej profesjonalne.
  • Dobra nazwa domeny powinna być łatwa w wymowie. Możliwe podyktowanie jej w komunikacji werbalnej bez potrzeby literowania. Łatwość wymowy to także łatwość zapamiętania.
  • Dobra nazwa domeny powinna być z domyślnym rozszerzeniem. Bardziej nazwa witryny jest zapamiętywana, nie zaś jej rozszerzenie. Nie pamiętając dokładnie nazwy witryny, rozszerzenie wpisywane jest zwykle na zasadzie przyzwyczajenia — od tych najpopularniejszych. Dlatego tutaj nie ma co wykazywać się przesadną kreatywnością ;).

W nazwie domeny oprócz liter może znaleźć się znak -, jednak zwykle jest bardziej szkodzący niż pomagający.

Ciąg dalszy nastąpi…